Angažovaná nevolba

neděle 30. květen 2010 18:10

Navzdory předvolebním průzkumům pravice zvítězila. Můžeme to  komentovat slovy Petra Nečase jako vítězství zodpovědnosti. Lépe řečeno: vítězství menšího zla v nezodpovědnosti. Neobliba ČSSD byla už signalizována házením vajec na Paroubka studenty a následně studentskými volbami. Ano, zvítězili mladí, kteří jsou si více vědomi zodpovědnosti, protože v tomto státě prožijí svůj život a dluh by museli splácet oni. Nicméně hrozivé předvolební průzkumy představující drtivé vítězství levice se nenaplnily, protože mnozí, kteří ve výzkumech figurovali, k volbám nešli. A oni nakonec byli tou myškou, která vytáhla řepu.

  Myslím si, že docela velká skupina lidí nevěděla koho volit. Ekonomická a politická situace byly takového rázu, že lidé stáli většinou před nelehkým rozhodnutím. Když zvolí levici, je jasné, že si ještě nějakou dobu užijí, dokonce dostanou vyšší důchody a ve zdravotnictví možná rok nebo dva ještě nenastane krach. Ale co potom? Samozřejmě, že části lidí je to jedno, jsou takoví, kteří klidně zadluží dům kvůli dovolené v Řecku a přijdou o něj v následné exekuci. Ti tvoří jistě velkou část voličů ČSSD. Paroubek se domníval, že je takových lidí většina a zaměřil na ně svoji propagaci. Vedla ho k tomu zkušenost z krajských voleb v r. 2008. Jenže to neodhadl dobře. V krajských volbách, které byly o třicetikorunovém poplatku ve zdravotnictví, vyhrál, ale bylo to opravdu kvůli poplatkům? Nehrály v tom také roli skandály v ODS a ještě k tomu poplatky dosti nevhodně a nevysvětlitelně uplatněné také na recepty, což vypadalo jako další pokračování korupce, kterou si zaplatila lékárnická mafie?

  Ale vraťme se k nelehkému rozhodování v současných volbách: Levice tedy znamená krach financí a proto mohla být volena jen opravdu nezodpovědnými občany. Pravice znamená volit diskreditované politiky ODS, většinou tzv. dinosaury, pohybující se v politice dlouhou dobu a mající na svědomí částečně i stávající nepříznivý stav. Navíc to znamená utahování opasků, žádné zvýšení důchodů a nepříjemné reformy ve všech resortech. To nejvíce akcentovaly TOP 09 a VV. Ale volbou pravice budoucnost vypadala v lepších barvách.

  Přesto se domnívám, že většina lidí se velmi těžce rozhodovala. Nechtěli ani to ani ono. Prostě chtěli nemožné a to mohlo být vysloveno jako nezadlužování a zároveň nedělání reforem. Jenže nelze obojí, toho si musí být vědom každý trochu přemýšlející člověk. Pamatuji se na různá vyjádření lidí, kteří to komentovali asi takto: „ Kdyby nebyla korupce, kdyby se všechno nerozkradlo, nemusely by se dělat reformy“. Obvykle nebylo snadné těmto lidem vysvětlit, že korupce je sice obrovská, ztráty a rozhazování ze státního rozpočtu také, ale propad příjmů za krize je o číselný řád vyšší, že samotné odstranění korupce je sice důležité, ale rozhodně není rozhodujícím činem v odstranění zadlužování. Důležité bylo, že to posléze alespoň někteří pochopili. Pokud nevolili VV, nejspíše nešli k volbám, protože prostě opravdu nevěděli „co by“. A to byly ty hlasy, se kterými Paroubek počítal a které jako hlasy nespokojenců předvolební průzkumy přičetly Paroubkovi.

   Stejně ovšem musím těmto lidem poděkovat a když vidím situaci v Řecku, kde vytahují komunistické symboly, nezajímá je stav ekonomiky a domnívají se, že někdo jiný za ně zaplatí účet, potom přecejen musím uznat, že naši lidé jsou zodpovědnější. Když nevědí „co by“ potom přenechají rozhodnutí jiným.

Vlastimil Podracký

Vlastimil Podracký

Vlastimil Podracký

Obhajuji konzervativní hodnoty, píši o nebezpečných jevech současné společnosti. Vyjadřuji se k aktuálním událostem.

Vlastimil Podracký je spisovatel a publicista. Vydal knihy: Pozor na tunelování, Občanská obroda, Návrat k domovu, Hrdinům se neděkuje (životní příběh Vladimíra Hučína), Žluté nebezpečí, Poslední člověk, Temná komora, Sodoma Gomora a Nadčasový humanismus. Příležitostně publikuje články.

REPUTACE AUTORA:
10,91

Seznam rubrik

Tipy autora